Cztery proste porady dla rodziców stresujących się egzaminem dziecka
Często rodzice bardziej niż dzieci stresują się egzaminem. Tworzą atmosferę niepewności, która udziela się dzieciom. Niezwykle ważne jest tu aby dać dziecku przekonanie, że mamy do niego zaufanie i że jesteśmy z nim na dobre i złe.
Ale jak to zrobić?
Widzimy, że sytuacja nie jest łatwa, że dziecko choć się przygotowywało się do egzaminu to jednak nie wszystko wie. To jest normalne. Warto sobie to uświadomić, że nikt nie potrafi nauczyć się wszystkiego. Wtedy pojawia się stres i zdenerwowanie. Staramy się uniknąć paniki.
Jak to zrobić?
Po pierwsze: Drogi Rodzicu pamiętaj, iż twój stres może udzielać się Twojemu dziecku!!! Nie poganiaj do nauki, nie mów tekstów typu: „z taką postawą to ty z pewnością nie zdasz”, nie obciążaj swoimi wymaganiami -”musisz być najlepszy, bo inaczej nie dostaniesz się do dobrego liceum...” itp. W zamian - warto z wyprzedzeniem zaplanować wspólnie popołudnie poprzedzające egzaminy. Im większa przewidywalność sytuacji, tym mniejszy stres. Dobrym pomysłem będzie wyjście do kina, na kręgle, na rower wspólna rozrywka.
Po drugie: Gdy syn/ córka wrócą z egzaminu zainteresujcie się jak poszło, zadajcie kilka pytań. Jeśli zobaczymy, że dziecko chętnie rozmawia rozwińmy temat. Utwierdzajmy w przekonaniu, że da radę, że świetnie sobie radzi. Jednak gdy pociecha unika rozmowy nie naciskajmy, okażmy jednak wsparcie i gotowość do ewentualnej rozmowy.
Po trzecie: Jeśli dziecko ma wrażenie, że pierwszy dzień egzaminu poszedł kiepsko, warto mieć na uwadze, iż w stresie ocena sytuacji może być błędna. Warto nastawić syna/córkę pozytywnie. Komunikaty typu : "Jesteś dobrze przygotowany", "Jesteś mądry, dobry w tym", "Poradziłeś sobie już z niejednym trudnym egzaminem", "Jesteś silny i poradzisz sobie", "Przypomnij sobie, jak dobrze poszło ci, gdy...", "Dobrze ci idzie”, powinny pomóc. Ważne jest, aby formułować takie wypowiedzi w sposób pozytywny, to znaczy unikając zaprzeczeń typu: "Nie martw się", "Nie będzie tak źle." Unikajmy również stwierdzeń, sloganów typu: "Weź się w garść", "Nie rozklejaj się.", "Nie jesteś małym dzieckiem".
Po czwarte: Często rodzice są w porównywalnym stresie w czasie egzaminów co ich dzieci. Zdarza się, że napięcie u tych pierwszych bywa nawet większe. Pamiętajmy, że stres jest zaraźliwy. Starajmy się unikać pokazywania swojego niepokoju, ponieważ przenosimy go na dzieci. Warto wprowadzić tematy rozmów nie związane z egzaminami, najlepiej te odprężające. Na przykład zacznijcie wspólnie planować wakacje.
Porady powstały w nowotworzącym się naszym Katolickim Niepublicznym Liceum Ogólnoształcącym
Pomagamy rodzinom, dzieciom i młodzieży, osobom chorym i niepełnosprawnym, poprzez podejmowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz godnego życia każdego człowieka.